یکشنبه, 28 اسفند 1401 ساعت 08:53

در هشتاد و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد: لزوم بهبود فضای کسب و کار و اجرای سازنده طرح بورسیه شغلی در دانشگاه‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
هشتاد و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با محوریت بهبود فضای کسب و کار و طرح بورسیه شغلی در دانشگاه‌ها برگزار شد.
 
در این جلسه کیوان کاشفی عضو هیات رییسه اتاق ایران ابتدا با اشاره به استقبال بخش خصوصی از عادی‌سازی روابط ایران و عربستان، گفت: به زودی با پیگیری اتاق ایران، اتاق بازرگانی مشترک ایران و عربستان تشکیل خواهد شد.
 
وی از عادی‌سازی روابط ایران و عربستان به عنوان اصلی‌ترین مسئله سیاسی و اقتصادی کشور طی یک ماه اخیر یاد کرد و افزود: بخش خصوصی از این تعامل سازنده و مثبت بسیار استقبال می‌کند.
 
وی این تصمیم سیاسی که نتایج آن بر اقتصاد کشور بسیار مثبت بوده را ساز و کاری مفید دانست و ابراز امیدواری کرد این تعاملات مثبت با کشورهای مختلف ادامه یابد.
 
رییس اتاق کرمانشاه برگشت آرامش به بازارهای مالی از جمله ارز و طلا و ثبات در این بازارها را دستاورد مثبت عادی‌سازی روابط ایران و عربستان دانست و خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد تصمیمات درست سیاسی تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد کشور اثر بگذارد.
 
کاشفی از ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ و مهم منطقه یاد کرد و گفت: همکاری سیاسی و اقتصادی دو کشور زمینه‌ساز ثبات در منطقه است.
 
وی با بیان اینکه بخش خصوصی نیز از هم اکنون اقدامات لازم را برای تعاملات اقتصادی با عربستان آغاز کرده، ادامه داد: برنامه‌ریزی لازم از سوی اتاق ایران برای تعامل اقتصادی با عربستان و اتاق بازرگانی این کشور آغاز شده است.
 
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه عربستان از معدود کشورهای منطقه است که با آن اتاق بازرگانی مشترک نداریم، گفت: با پیگیری اتاق ایران به زودی اتاق بازرگانی مشترک دو کشور راه‌اندازی شده و گام مفید برای پیش‌برد اهداف اقتصادی ایران و عربستان خواهد بود.
 
کاشفی تصریح کرد: همچنین برنامه داریم بلافاصله بعد از بازگشایی سفارتخانه‌ها و مستقر شدن سفیران دو‌ کشور، تبادلات هیات‌های تجاری را آغاز کنیم.
 
وی با بیان اینکه عربستان اقتصاد بزرگی است که تا کنون آنطور که باید از ظرفیت آن استفاده نشده، یادآور شد: در سال ۱۳۹۱ که اوج تعاملات را با عربستان داشتیم تراز تجاری دو کشور تنها ۲۰۰ میلیون دلار بود.
 
عضو هیات رییسه اتاق ایران از ظرفیت تراز تجاری ۳۰۰ میلیارد دلاری عربستان یاد کرد که می‌تواند طی سال‌های اتی بازار حداقل دو، تا سه میلیارد دلاری را پیش روی ایران قرار دهد.
 
به گفته کاشفی، دو کشور در زمینه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، دانش‌بنیان و ... زمینه همکاری فراوانی دارند و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.
 
وی در ادامه اشاره‌ای به سابقه شورای گفت‌وگو داشت و با بیان اینکه این شورا برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ و بر اساس برنامه پنجم توسعه به صورت ملی شکل گرفت، افزود: با توجه به اثرگذاری خوب این شورا در سال ۱۳۹۰ با تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار،در استان‌ها نیز راه‌اندازی شد.
 
رییس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه ذیل این شورا یک کمیته برای بررسی کارشناسی و چکش‌کاری مسائل نیز به صورت مستمر فعالیت دارد، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم از ظرفیت و نظرات تمام تشکل‌های بخش خصوصی در شورای گفت‌وگو استفاده کنیم.
 
کاشفی از شورای گفت‌وگو به عنوان کوتاه‌ترین مسیر برای اصلاح قوانین و مقررات مخل فضای کسب و کار یاد کرد و افزود:در سال جاری سه مصوبه ملی در شورای گفت‌وگو کرمانشاه داشتیم که به تصویب شورای ملی نیز رسید.
 
موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد برگزاری انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه همزمان با سراسر کشور بود که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و گفت: در دوره دهم هم از ظرفیت جوانان استفاده شد و هم تلاش کردیم از افراد باسابقه و با تجربه بهره ببریم.
 
وی ابراز امیدواری کرد دوره دهم اتاق بازرگانی به توسعه اقتصادی استان کمک کند و گفت: بعد از رسیدن اعتبارنامه‌ها بنا داریم نشست هیات نمایندگان دوره جدید ‌ و استاندار را برگزار کنیم.
 
استقبال استاندار کرمانشاه از طرح بورسیه شغلی 
 
استاندار کرمانشاه گفت: از هیچ فرصتی برای توسعه استان کرمانشاه چشم‌پوشی نخواهیم کرد.
 
محمد طیب صحرایی نیز با اشاره به فرصت‌ها و سرمایه‌های متعددی که استان کرمانشاه دارد، نیروی انسانی را از مهمترین این سرمایه‌ها دانست و افزود: هرچقدر این سرمایه‌ها را زودتر دریابیم نتایج بهتری خواهیم گرفت.
 
وی اجرای طرح بورسیه شغلی در دانشگاه‌ها را فرصتی برای استفاده از ظرفیت نیروی انسانی برشمرد و تاکید کرد: به اصل این ایده برای استان نیاز داریم زیرا تمرکز برای جذب نخبگان یکی از گلوگاه‌های کمک به توسعه اقتصادی و حرکت علمی در کرمانشاه است.
 
استاندار کرمانشاه بر لزوم افزایش کیفیت و اجرای تخصصی این طرح تاکید کرد و یادآور شد: باید طرح بورسیه شغلی در دانشگاه‌ها به طرحی چابک و اثرگذار تبدیل شود و از همه ظرفیت‌های قانونی برای اجرای هرچه بهتر آن استفاده کنیم.
 
صحرایی با بیان اینکه ورود دانشجویان به فضای صنعت باید واقعی باشد، خاطرنشان کرد: لازم است آمادگی برای ورود به بازار کار را از دانش‌آموزان آغاز کنیم.
 
وی سپس از تمرکز خود بر پیگیری مسائل اقتصادی استان با هدف رفع موانع پیش روی کسب و کارها، کمک به اشتغال و رونق تولید در استان یاد کرد و ادامه داد: طی چند وقت اخیر اقدامات خوبی خصوصا در زمینه مباحث بانکی رخ داد.
 
به گفته استاندار کرمانشاه، روند راهگشایی فعالیت‌های اقتصادی استان با قوت ادامه خواهد یافت.
 
وی همچنین به عادی‌سازی روابط ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: ما هم باید تا حد امکان از این فرصت برای کرمانشاه استفاده کنیم.
 
 
در ادامه این نشست پرویز توسلی‌زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز بر لزوم تسهیل شرایط پیش روی کسب و کارها تاکید کرد و گفت: متاسفانه ما با فراوانی قوانین مواجهیم که به مشکلات دامن می‌زند.
 
وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم مباحث و پرونده‌های مربوط به کسب و کارها در کوتاهترین زمان حل و فصل شود.
 
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه بر لزوم کاهش پرونده‌های ورودی به دادگستری نیز با استفاده از ظرفیت مرکز داوری تاکید کرد.
 
در این جلسه مباحث و پیشنهاداتی هم درباره وضعیت فضای کسب و کار استان و تلاش برای بهبود آن مطرح شد.
خواندن 485 دفعه