سه شنبه, 14 شهریور 1402 ساعت 03:51

در نود و سومین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه بررسی شد: مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی با حسابرسی سازمان تامین اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دستور کار نود و سومین جلسه کارشناسی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه به مشکلات حسابرسی تامین اجتماعی در واحدهای تولیدی و راهکار حل آن اختصاص یافت.

دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفتگو کرمانشاه در این نشست با بیان اینکه معضل حسابرسی واحدهای تولیدی بارها با اتاق بازرگانی و خانه صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشته شده، گفت: اگرچه نقدی بر اجرای قانون از سوی تامین اجتماعی نیست اما این امر نباید به ضرر بنگاه‌های اقتصادی باشد.

وی ادامه داد: حسابرسی از قراردادها و فاکتورهای واحدهای تولیدی نباید به مرحله‌ای برسد که به نوعی مخل فضای کسب و کار باشد.

مشاور دبیرخانه شورای گفتگو کرمانشاه معتقد است برخی استان‌ها که مشکلات کمتری در این زمینه دارند از اختیارات قانونی برای تسهیل فضای کسب و کار استفاده کردند و ما نیز باید به همین سمت برویم.

فرهاد مرزی دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه وظیفه تامین اجتماعی صرفا رسیدگی به پرداخت حق بیمه کارگران و همچنین اجرای ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی است، گفت: در عمل شاهد هستیم که حسابرسی به شخم زدن دفاتر واحدهای تولیدی منجر شده است.

وی از اعتراض بیش از صد واحد تولیدی استان به این شیوه حسابرسی یاد کرد و افزود: قرار نیست سازمان تامین اجتماعی بخواهد به هر بهانه‌ای از کارفرمایان پول بگیرد.

مرزی مشکل اصلی را مربوط به قراردادهای کوچک واحدهای تولیدی برای انجام خدمات دانست که تامین اجتماعی درباره لزوم داشتن کد کارگاهی و … سخت‌گیری می‌کند.

وی اظهار کرد: با این رویه شاهد ظلم به واحدهای تولیدی و تضییع حق آنها هستیم.

حمیدرضا پاکدامن نماینده شرکت سیمان مدلل نیز افزود: حسابرسی خوب و حق تامین اجتماعی است اما به نظر می‌رسد در حال حاضر از مسیر اصلی خود منحرف شده است.

وی با بیان اینکه امروز حسابرسی جای خود را به بازرسی از دفاتر داده، گفت: این امر باعث شده حتی کوچک ترین خرید مربوط به قطعات مصرفی نیز مشمول حسابرسی شود.

به گفته پاکدامن، این شرایط وضعیت کار را برای واحدهای تولدی و صنعتی دشوار کرده است.

افشین خوشبخت نماینده تامین اجتماعی نیز در این نشست با بیان اینکه تامین اجتماعی حسابرسی را بر اساس قانون انجام می‌دهد، گفت: بر اساس قانون علاوه بر حق بیمه کارگران، قراردادها و فاکتورها مشمول حسابرسی نیز باید رصد شود.

وی ادامه داد: تامین اجتماعی به دنبال اخذ پول اضافی نیست و حسابرسی اقلام جزئی برای تامین اجتماعی هم دشوار است اما بر اساس قانون باید صورت بگیرد.

خوشبخت افزود: در چارچوبی که قانون به ما اجازه بدهد تا هر اندازه ممکن بود تسهیل گری برای فعالین اقتصادی را در دستور کار داریم.

در ادامه مسلم گنج‌ور رئیس موسسه حسابرسی نیز با پاسخ به دغدغه‌ها و مشکلاتی که در این نشست مطرح شد، گفت: چنانچه کارفرمایان از قوانین و مقررات حسابرسی آگاهی کامل داشته باشند تا این اندازه دچار چالش نخواهند شد و لازم است آموزش‌های لازم برای این منظور در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه حسابرسان قانون را اجرا می‌کنند و به دنبال ایجاد چالش برای کارفرمایان و فعالین بخش خصوصی نیستند، تاکید کرد: بسیاری از مشکلات موجود ناشی از دانش ناکافی نسبت به مباحث حسابرسی است.

گنج‌ور از کارفرمایان خواست حتما اسناد مربوط به مواردی که مشمول حسابرسی نیست از جمله کمک‌های خیریه، پرداخت پاداش منطقی به کارگران و … را نزد خود نگه دارند تا برای حسابرسی دچار مشکل نشوند.

در این نشست به موضوع فعالیت هیات‌های حل اختلاف نیز انتقاداتی مطرح شد.

خواندن 507 دفعه