شنبه, 30 مهر 1401 ساعت 08:12

در جلسه هشتاد شورای گفت و گوی کرمانشاه مطرح شد: از لزوم رسیدگی به وضعیت کمیسیون ماده صد تا توسعه گلخانه ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هشتادمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه در این جلسه با اشاره به اهمیت صادرات برای اقتصاد استان و بنگاه‌های اقتصادی، یکی از مهمترین راهکارهای توسعه صادرات را حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی دانست.

کیوان کاشفی با بیان اینکه کرمانشاه یک استانی صادراتی بوده و سبقه طولانی در حوزه تجارت خارجی دارد، افزود: بر اساس آمارها طی سال ۱۴۰۰، کرمانشاه رتبه پنجم صادرات ایران را به خود اختصاص داد که بیانگر جایگاه استان در حوزه صادرات کشور است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ابراز امیدواری کرد، افق صادرات کرمانشاه همچنان روشن باشد، زیرا توسعه صادرات کرمانشاه هم برای استان و هم کشور نتایج مثبتی دارد.

وی اشاره‌ای هم به مزایای صادرات برای بنگاه‌های اقتصادی داشت و تصریح کرد: واحدهای صادرات محور هم از نظر اشتغال و هم تولید، در برابر تکانه‌های اقتصادی مقاوم‌تر هستند.

کاشفی از پتانسیل‌های استان که می‌تواند به رونق تجارت استان کرمانشاه کمک کند نیز یاد کرد و افزود: وجود منطقه آزاد تجاری قصرشیرین، منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب و پنج مرز رسمی از جمله این مزایا است.

وی توسعه صادرات استان را نیازمند ملزوماتی از جمله فراهم کردن زیرساخت‌های مرزی دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند به رونق صادرات و معرفی توانمندی‌ صادراتی واحدهای تولیدی استان کمک کند، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه حضور اخیر کرمانشاه در نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سلیمانیه عراق در قالب یک پاویون و با حضور ۱۳ شرکت استان را نمونه موفقی از حضور بین‌المللی شرکت‌های کرمانشاه اعلام کرد و افزود: با توجه به هزینه بالای شرکت در نمایشگاه‌ها و اینکه معمولا یارانه‌ای هم به آن اختصاص نمی‌یابد، تلاش کردیم همواره با در نظر گرفتن تخفیفات و امکانات، واحدهای تولیدی را برای حضور در نمایشگاه‌ها ترغیب کنیم.

کاشفی اظهار کرد: حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌تواند عامل جهش برای صادرات و پل ارتباطی بین واحدهای تولیدی و صادراتی با بازارهای جهانی باشد.

وی در ادامه به معضلات کمیسیون ماده ۱۰۰ هم اشاره کرد و با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای گفت و گو مقرر شد مالک یا نماینده وی در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ حضور داشته باشد، افزود: متاسفانه اگرچه در اکثر شهرستان‌ها استقبال خوبی از این موضوع داشتیم، اما در خود شهر کرمانشاه هنوز اجرایی نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه عدم حضور مالک در این جلسات را عاملی برای تضییع حقوق وی دانست و تاکید کرد: این درحالیست که ۲۷ تا ۳۰ درصد اقتصاد استان در بخش ساخت و ساز است و باید با فعالین این عرصه تعامل بیشتری صورت گیرد.

کاشفی در پایان بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در کرمانشاه نیز تاکید و گفت: با توجه به اینکه با بحران آب و محیط زیست مواجهیم، راهی نداریم جز اینکه مانند سایر کشورها به سمت کشت‌های گلخانه‌ای برویم.

لزوم حضور مالکان در کمیسیون ماده صد

استاندار کرمانشاه نیز با تاکید بر لزوم حضور مالک ساختمان در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰، گفت: پول گرفتن در کمیسیون ماده ۱۰۰ در ازای تخلفات ساختمانی باعث بی انضباطی و متلاشی شدن شهر خواهد شد.

بهمن امیری مقدم با انتقاد از اجرایی نشدن برخی مصوبات در زمینه کمیسیون ماده ۱۰۰، افزود: قرار نیست در جلسات گرد هم بنشینیم و در نهایت مصوبات آن اجرایی نشود و هر کس کار خود را بکند. این شیوه نادرست باید در کرمانشاه منسوخ شود.

وی بی انضباطی در ساخت و سازهای شهر کرمانشاه را نگران کننده دانست  و ادامه داد: گرفتن پول در کمیسیون ماده ۱۰۰ در ازاء انجام تخلفات، برابر با متلاشی کردن شهر و خیانت در حق کرمانشاه است.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد: باید به جای آنکه بابت تخلفات ساختمانی پول اخذ شود، با برخورد قاطع جلوی تخلفات گرفته شود که در این بین همه دستگاه‌ها از شهرداری تا شورای شهر، راه و شهرسازی، نظام مهندسی و خصوصا خود استانداری نقش دارند.

امیری مقدم با اشاره به اینکه به دلیل تصمیمات نادرست گذشته که همه در آن مقصر هستند اکنون شهر وضع خوبی ندارد، یادآور شد: منطقه‌ای مانند پارکینگ شهرداری از مصادیق این وضعیت نامناسب است که با وجود حجم زیاد تردد مردم، امکان تنفس ندارد.

وی از وضعیت نامناسب برخی مجتمع‌های تجاری کرمانشاه از جمله "ارگ" نیز یاد کرد که تمام طبقات آن به فعالیت تجاری اختصاص یافته و بخش پارکینگ از آن حذف شده است.

مدیر ارشد استان کرمانشاه بخش زیادی از مشکلات و بی انضباطی کنونی شهر کرمانشاه را به علت فعالیت نادرست کمیسیون ماده ۱۰۰ دانست و خواستار اصلاح این رویه شد.

امیری مقدم با تاکید بر لزوم حضور مالک یا نماینده وی در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ که پیش از این نیز در جلسه شورای گفت و گو مصوب شده بود، اظهار کرد: این امر حتما باید اجرایی شود و در تمام شهرداری‌های مناطق نیز در این زمینه اطلاع رسانی شود.

وی عدم شرکت مالک در جلسات کمیسیون ماده ۱۰۰ را زمینه ساز افزایش تخلفات دانست و تاکید کرد: در برخی موارد شاهدیم پیش از برگزاری جلسه کمیسیون مادهه ۱۰۰ از مالکین پول اخذ می‌شود که این امر مصداق تخلف و رشوه است.

به گفته استاندار کرمانشاه، تمام کسانی که در این زمینه مشارکت داشته باشند باید عزل شوند و دستگاه‌های نظارتی نیز هم باید رصد ویژه‌ای بر این روند داشته باشند.

وی ادامه وضعیت کنونی و تخلفات قابل توجه ساختمانی در کرمانشاه را باعث پدید آمدن ساختمان‌هایی مانند متروپل دانست و اضافه کرد: پیش از آنکه چنین وضعیتی رخ دهد باید جلوی تخلف گرفته شود.

امیری مقدم با انتقاد از عملکرد شهرداری در زمینه برخورد با تخلفات ساختمانی، اضافه کرد: چطور است که شهرداری جلوی این تخلفات را نمی‌گیرد، اما برای کارهای خوب و پروژه‌هایی مانند بیمارستان ماد و سرمایه‌گذاری‌هایی که قرار است بنیاد مستصعفان با پیگیری فراوان در کرمانشاه انجام دهد، سنگ اندازی می‌کند.

استاندار کرمانشاه به شهرداری هشدار داد چنانچه این رویه ادامه پیدا کند، شخصا و با مسئولیت خود برای رفع موانع پروژه‌های سرمایه‌گذاری ورود خواهد کرد.

موضوع دیگری که امیری مقدم به آن اشاره کرد آمار بالای انحراف در صدور مجوزهای گلخانه‌ها در کرمانشاه بود که به حدود ۵۰ درصد رسیده و خاطرنشان کرد: از ۴۶۵ مجوز گلخانه‌ای که در کرمانشاه صادر شده، بیش از ۲۴۰ مورد آن انحراف داشته که عدد بزرگی است.

وی بر لزوم افزایش نظارت بر صدور و اجرای مجوزهای گلخانه در کرمانشاه تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم سابقه عقب افتادگی که در حوزه گلخانه‌ها داریم، جبران شود.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نیازمند تدوین یک دستورالعمل استانی برای توسعه گلخانه‌ها هستیم، اظهار کرد: باید در هریک از شهرستان‌ها یک شهرک گلخانه‌ای داشته باشیم.

امیری مقدم خواستار استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی بخش کشاورزی در گلخانه‌ها شد و عنوان کرد: با توجه به ظرفیت خوبی که در کرمانشاه داریم نباید در زمینه گلخانه‌ها عقب بمانیم.

وی بخشی از شرایط کنونی گلخانه‌های کرمانشاه را ماحصل عملکرد مدیران قبلی دانست و افزود: مدیری که تحول گرا نیست، اگر خودش کنار نرود به استان خیانت کرده است.

لزوم توسعه گلخانه ها

بهزاد باباخانی نیز در ادامه توسعه گلخانه‌ها را یکی از سه ماموریت اصلی جهاد کشاورزی دانست و افزود: حرکت به سمت کشت گلخانه‌ای از چند جنبه حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه بهره‌وری بالای کشت محصولات گلخانه‌ای مهمترین دلیل برای توسعه گلخانه‌ها است، اظهار کرد: کشت گلخانه‌ای مصرف آب را یک ششم تا یک دهم کاهش می‌دهد و به علاوه میزان تولید آن حدود ۱۰ برابر کشت سنتی است.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری از سوی دیگر اشتغالزایی هر یک هکتار گلخانه نیز هفت تا هشت برابر کشت سنتی است که مجموع این موارد باعث شده بهره‌وری در بخش گلخانه‌ها چندین برابر کشاورزی سنتی باشد.

باباخانی با اشاره به کمبودی که کرمانشاه در زمینه گلخانه‌ها دارد، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم با استان‌های دیگر رقابت کنیم، باید به سمت گلخانه‌های بزرگ مقیاس چند ۱۰ و حتی چند صدهکتاری برویم.

وی جذب سرمایه‌گذاران برای توسعه گلخانه‌ها را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: برای این منظور نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها هستیم اما متاسفانه هم اکنون زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی کرمانشاه چندان مناسب نیست.

در ادامه ایرج بهرامی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز با اشاره به عقب بودن کرمانشاه در زمینه کشت گلخانه‌ای ک عمدتا بواسطه دسترسی به اراضی حاصلخیز و آب کافی در سالیان گذشته رخ داده، تاکید کرد: در سال‌های اخیر با شروع خشکسالی‌ها، کشت گلخانه‌ای نیز در کرمانشاه توسعه یافت.

وی ادامه داد: البته کرمانشاه سابقه خوبی در زمینه شهرک‌های گلخانه‌ای دارد، برای مثال شهرک گلخانه‌ای قصرشیرین که ساخت آن به ۲۰ سال قبل برمی‌گردد و اکنون فعال است نمونه موفقی از گلخانه در کرمانشاه به شمار می‌رود.

بهرامی از مزایای کشت گلخانه ای هم یاد کرد که افزایش بهره وی، امنیت غذایی، صرفه جویی در منابع آب و خاک، اشتغالزایی بیشتر  ... از جمله این موارد است.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون در جهان سه میلیون هکتار گلخانه داریم که ۲۱ هزار هکتار آن در ایران واقع شده، افزود: کرمانشاه نیز با داشتن ۱۷۰ هکتار، سهم هفت دهم درصدی از گلخانه‌های کشور را دارد.

به گفته بهرامی، از این ۱۷۰ هکتار حدود ۵۵ هکتار آن در مرحله تولید و ۱۱۶ هکتار در دست احداث است که از گلخانه‌های مهم در دست احداث می‌توان به مجموع ۲۶ هکتاری اسلام آبادغرب (کوثر)، گلخانه ۲۲ هکتاری شرکت صنعت سبز ملیکا و سایبان باغ ۴۰ هکتاری مدرن درود فرامان اشاره کرد.

وی از صدور ۴۶۵ مورد مجوز در مجموع برای گلخانه‌های استان خبر داد و با بیان اینکه تلاش شده انحراف گلخانه‌ها به کمترین مقدار بررسد، گفت: خوشبختانه در شش ماه گذشته حتی یک مورد هم انحراف از صدور محوز نداشتیم.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی تعداد شاغلین کنونی گلخانه‌های استان را نیز ۶۰۰ نفر اعلام کرد.

بهرامی با اشاره به مهمترین موانع پیش روی توسعه گلخانه ها در کرمانشاه، اظهار کرد: اکنون بزرگترین مانع کمبود سرمایه گذار است زیرا ایجاد یک گلخانه که کوچک مقیاس نبوده و صرفه اقتصادی داشته باشد بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

رمضان رویین تن مشاور کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز از مزایای کشت گلخانه ای یاد کرد  و گفت: یک هکتار گلخانه معدل هزار هکتار کشت دیم سنتی گند و جو اشتغالزایی و معادل ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار کشت دیم درآمد دارد.

وی افزود: با توجه به محدودیتی که در دسترسی به منابع آبی داریم، حرکت به سمت کشت گلخانه‌ای ضروری است

خواندن 169 دفعه