پنج شنبه, 03 شهریور 1401 ساعت 06:20

در جلسه هفتاد و نهم شورای گفت و گو تاکید شد: لزوم تدوین برنامه برای پسابرجام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، بر لزوم تدوین برنامه‌ای برای استفاده از فضای پسابرجام دوم در کشور تاکید کرد.

کیوان کاشفی در جلسه هفتاد و نهم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (دوم شهریور) برگزار شد، با اشاره به اخبار مثبتی که از به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام به گوش می‌رسد، گفت: احیای برجام فضای اقتصادی جدید و امیدبخشی را پیش روی کشور قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه دو رویداد اقتصادی مهم با احیای برجام در کشور رخ خواهد داد، اظهار کرد: اولین پیامد مثبت، باز شدن فضا برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی است.

به گفته عضو هیات رییسه اتاق ایران از سوی دیگر با آزاد شدن منابع دولت در سایر کشورها و بازگشت تضمین شده درآمدهای حاصل از فروش نفت، دولت توان کافی برای کمک به فضای اقتصادی کشور را خواهد داشت.

کاشفی از فضای مثبت اقتصادی که با احیای برجام در انتظار کشور است یاد کرد و ادامه داد: از هم اکنون باید برای استفاده بهینه از این فضا برنامه داشته باشیم.

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه تاکید کرد: مشابه این برنامه را باید برای استفاده از فضای پسابرجام دوم در کرمانشاه هم داشته باشیم که اتاق بازرگانی این برنامه را تدوین کرده است.

به گفته کاشفی، در این برنامه چشم‌انداز برنامه‌های سرمایه‌گذاری استان برای سه تا پنج سال آینده ترسیم شده است.

وی سپس از اصلاح سطح اشغال و تراکم پروانه‌های ساختمانی کرمانشاه از ابتدای شهریور خبر داد و عنوان کرد: طی ۱.۵ سال گذشته این موضوع را با جدیت از سوی انجمن ساختمان و شورای گفت‌وگو پیگیری کردیم.

کاشفی معتقد است، این روند به رونق صنعت ساختمان در کرمانشاه و کاهش پرونده‌های ماده 100 کمک بسزایی خواهد کرد.

موضوع دیگری که کاشفی به آن اشاره کرد لزوم جابجایی مشاغل آلاینده کرمانشاه و ایجاد ناحیه‌های کارگاهی تخصصی در کرمانشاه بود و خاطرنشان کرد: نیازمند چند ناحیه تخصصی برای مشاغل آلاینده هستیم که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

رئیس اتاق کرمانشاه مهمترین مسئله در زمینه به نتیجه نرسیدن این نواحی تخصصی را عدم جانمایی مناسب برای آنها اعلام کرد.

کاشفی ایجاد شهرک‌های صنفی تخصصی در کرمانشاه را ضروری دانست و عنوان کرد: تجربه موفق شهرک «دیزل آباد» برای خدمات خودرو کرمانشاه را داریم که سالیان گذشته ساخته و باعث شده کرمانشاه یکی از بهترین ورودی‌های شهر را از نظر نبود مشاغل آلاینده داشته باشد.

در ادامه بهزاد باباخانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز بر لزوم افزایش اختیارات استانی مدیران برای تصمیم‌گیری و همچنین لازم‌الاجرا بودن مصوبات جلسات برای دستگاه‌ها تاکید کرد.

وی همچنین دستور پیگیری برای رفع مشکلات صادرات روغن حیوانی و مواد شوینده که در این جلسه درباره آن بحث شد را صادر کرد.

در این جلسه مباحتی پیرامون کمیسیون ماده 100 و مشکلات آن، موانع صادرات روغن حیوانی و شوینده‌ها و ... مطرح شد.

خواندن 169 دفعه