پنج شنبه, 19 اسفند 1400 ساعت 10:49

در هشتادمین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه بررسی شد:مشکلات سامانه گرمسیری و راهکارهایی برای استفاده بهینه از این پروژه عظیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هشتادمین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع سامانه گرمسیری برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفتگو استان کرمانشاه، از اهمیت شورای گفتگو در بعد ملی و استانی یاد کرد که ظرفیتی برای رفع موانع تولید و توسعه می‌باشد.

وی ادامه داد: شورای گفتگو در بعد ملی می‌تواند حتی تا تغییر و اصلاح قوانین هم پیش برود و یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای تغییر قوانین مخل فضای کسب و کار است.

مشاور دبیرخانه شورای گفت‌وگوی کرمانشاه در ادامه از سامانه گرمسیری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های سرمایه‌گذاری در غرب کشور یاد کرد که می‌تواند توسعه استان را دستخوش تحول کند.

رضایی هدف از اجرای این طرح را مدیریت آب‌های سطحی و تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت دانست و تاکید کرد: این طرح می‌تواند در توسعه شتابان حوزه کشاورزی و اقتصاد شهرستان‌های مرزی از جمله قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب موثر باشد.

به گفته وی، اگرچه این طرح تا جایی پیش رفته اما هنوز با نواقص و مشکلاتی مواجه است که باید با رفع این موانع بتوان شاهد تسریع در اجرای سامانه گرمسیری بود.

در ادامه دکتر قمرنیا عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب دانشگاه رازی با اشاره به جزئیات سامانه گرمسیری، اظهار کرد: این طرح به طول ۴۴۵  کیلومتر از سد ازگله شروع و تا دشت‌های دهلران و موسیان در استان ایلام ادامه دارد.

وی  اراضی تحت پوشش این پروژه را ۱۱۰ هزار هکتار اعلام کرد  که در استان کرمانشاه شامل دشت‌های ازگله، جگیران، ذهاب شمالی، ذهاب جنوبی، جگرلوی شمالی، قراویز، سرپل ذهاب، بشیوه، قلعه شاهین، خان‌لیلی قصرشیرین، نفت شهر و سومار است اما هنوز بسیاری از بخش‌ها از این طرح منتفع نشدند.

قمرنیا از هزینه کرد نزدیک به  هشت میلیارد دلاری برای این پروژه یاد کرد که باعث شده این طرح از صرفه اقتصادی داشتن خارج شود.

این استاد دانشگاه معتقد است،  تاکنون تقریباً هیچکدام از اهداف اصلی طرح شامل تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی اراضی پایاب در استان‌های کرمانشاه و ایلام محقق نشده است.

قمرنیا اضافه کرد: به علاوه این طرح پیامدهای محیط زیستی منفی فراوانی را نیز به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: به علاوه عدم تکمیل این طرح در بخش‌های مختلف از جمله ایستگاه‌های پمپاژ و استخرهای ذخیره، شبکه‌ها و کانال باعث شده بخشی از تجهیزات به سرقت برود.

وی پیشنهاد داد با دستور مستقیم ریاست جمهوری تمامی مسائل اجرایی و هزینه‌های این پروژه از ابتدا تا کنون توسط یک تیم از متخصصین بی طرف و دستگاه قضائی مورد ارزیابی قرار گرفته و فعلاً بودجه‌ای برای ادامه آن توسط مجلس تخصیص داده نشود.

در ادامه دکتر کلهرنیا نیز از نواقص سامانه گرمسیری یاد کرد و گفت: در این پروژه فقط به اجرای کار فکر شده و بسیاری از ارزیابی‌ها خصوصا در بعد زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفته است.

وی خواستار ارزیابی مجدد مطالعات و روند اجرای سامانه گرمسیری شد تا بتوان زمان اجرا و رقم سرمایه‌گذاری آن را کاهش داد.

در ادامه میرزایی از سامانه گرمسیری به عنوان یک پروژه با اهداف ملی و فرااستانی یاد کرد و افزود:

متاسفانه هیچکدام از اهداف اصلی اجرایی آن تاکنون بطور کامل محقق نشده است.

وی ادامه داد: این اهداف شامل تامین آب بخش کشاورزی، تامین انرژی برق، حفظ تعادل آبخوان‌ها و ... بوده است.

میرزایی همچنین بر لزوم اجرای سامانه سردسیری در کنار پروژه گرمسیری هم تاکید کرد و گفت: هنوز حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب از آب های مرزی مهار نشده و به سمت عراق خارج می‌شود.

 وی خواستار اجرای بخش سردسیری و گنجاندن اعتبار آن در لایحه بودجه شد.

میرزایی معتقد است، با اجرای سامانه سردسیری می‌توان در بخش کشاورزی، باغات، آبزی پروری و شیلات در منطقه پاوه و اورامانات تحول ایجاد کرد

همچنین شهلایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه نیز اظهار کرد: تا کنون ۱۰ هزار هکتار از اراضی این طرح وارد قرارداد برای کشت شده و در مابقی نقاط هم پیشرفت های فیزیکی ۴۰ تا ۶۰ درصد داریم.

وی معتقد است، این طرح اگرچه نواقصی دارد اما مناطقی از آن که اجرا شده کیفیت بسیار مناسبی دارد.

نمایندگان جهاد کشاورزی نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند و با بیان اینکه این طرح را نباید کاملا پر از نقص دید، بر این نکته تاکید کردند که برای اجرای سامانه گرمسیری زحمات زیادی کشیده شده و بسیاری از کشاورزان منطقه از مزایای آن منتفع هستند.

در نهایت رمضان رویین تن نیز با جمع بندی جلسه، بر لزوم رفع نواقص این طرح تاکید کرد.

خواندن 67 دفعه